Bezpłatna konsultacja

Ws

Ta strona internetowa została zrobiona w 

  kreatorze www WebWave. 

rozwój w asyście konie
11 lipca 2020

Konie tworzą relacje w stadzie, które umożliwiają im przetrwanie w komforcie. Ostrzegają się przed niebezpieczeństwem, korzystają z wiedzy doświadczonych osobników, czyszczą i drapią się nawzajem, ale także wspierają się w trudnych chwilach. Na górnym zdjęciu jest 5-osobnikowe stado, w tym dwa moje konie - trenerzy EquusMind. Konie podczas upału chowają się do cienia - to oczywiste... a będąc w stadzie i mając dobre relacje stają w taki sposób, aby ogon jednego zwierzęcia mógł wachlować pysk drugiego. To dodaje ochłody, ale przede wszystkim odpędza uciążliwe dla koni owady. Takie ustawienie: głowa-ogon pokazuje nam, że konie ufają sobie, mogą korzystać z wachlarza, bez obawy o ugryzienie lub kopniaka. Czyli wzorowe relacje dają koniom korzyści... i dlatego konie poświęcają czas na ich budowę.

 

Co to oznacza dla lidera? Czy będąc głęboko osadzonym w biznesie możemy się inspirować od naszych przyjaciół mniejszych?

 

Czas poświęcony na budowanie relacji i wzajemne poznanie, to faktycznie czas zainwestowany. Prowadząc zajęcia z całymi zespołami, czy to współpracując z końmi, czy tradycyjnie "w sali", a teraz on-line doświadczam, jak ważne dla członków zespołu jest wzajemne poznanie, zrozumienie stylów działania, sposobów pracy i efektywnej komunikacji. Praca metaforą i wykorzystanie moich autorskich Kart Inspiracji lub Kart Lekcje od Koni, a także analiza osobowości (tu najchętniej korzystam z narzędzia Luminy Learning i portretów Lumina Spark) są metodami wspomagającymi rozwój zaufania. A brak zaufania Patrick Lencioni wymienia jako kluczową dysfunkcję pracy zespołowej...

 

A jak Ty INWESTUJESZ czas w budowanie relacji w zespole?

 

Na zdjęciu poniżej: Bursztyn i Florek, przyjaciele.

Oba zdjęcia zrobiła Agnieszka Duszak.

Przywództwo inspirowane światem zwierząt: Odcinek 8 - Recepta na wygodę? - wzorowe relacje w stadzie...